top of page

Komisja oświatowa- 22.10.2015

Komisja spotkała się w budynku tysiąclatki. Radni obejrzeli efekty remontu. Co tu dużo opowiadać- obejrzyjcie film.

Dowiedzieliśmy się, że przeniesienie dzieci nastąpi pewnie gdzieś w połowie listopada. Dokładny dzień nie jest jeszcze ustalony. Do szkoły trafią meble i sprzęt do tej pory będący na wyposażeniu „szkoły w parku”. Dopytywaliśmy również czy dzieci będą jeść obiady na stołówce gimnazjalnej i czy będą korzystały z sali gimnastycznej. Jak się okazuje z sali gimnastycznej korzystają już teraz...

Dalej poruszono konkursy dyrektorskie. W roku 2016 dwie panie dyrektor kończą swoje pięcioletnie kadencje. To panie Felicka i Pietrzak. Pani Ewa Zgolińska przedstawiła pokrótce zasady takiego konkursu, zasady wyłaniania komisji itp. Oczywiście konkurs nie musi być rozpisywany- jeśli tylko Wójt nie widzi takiej potrzeby, gdyż może przedłużyć umowę z dyrektorem. Na moje kaprawe oko- przy założeniu, że dyrektorzy szkół w naszej gminie takie przedłużenia już otrzymali (nie wszyscy)- teraz pewnie będzie rozpisany konkurs... ale to już nie moja kwestia ale znowu jest to kwestia sposobu zarządzania naszą gminą. Więcej o zasadach wyłaniania dyrektorów w szkołach TUTAJ. A temat pewnie wróci- więc będzie okazja poświecić mu więcej miejsca.

Jeśli idzie o sprawę rozwiązania ZEASu, to pani Wójt podtrzymała swoje stanowisko. Poinformowała iż zwłoka z przedstawieniem sprawy pod głosowanie na Sesji Rady jest spowodowana oczekiwaniem na opinię związków zawodowych. Do tej pory wypowiedział się jedynie OPZZ- w zastępstwie ZNP. OPZZ wydał opinię negatywną. Krytykując uchwałę za lakoniczne uzasadnienie i niejasność sformułowania „niesprawne funkcjonowanie”, które odnosi się do ZEASu. Co stanowiło istotę opinii OPZZ- to zaznaczenie iż likwidacja placówki wiąże się z koniecznością zatrudnienia pracowników w nowym miejscu. Niestety nie mam opinii, nie czytałem jej- przeczytano ją tylko komisji...nie jestem więc wstanie dokładnie przytoczyć tego co zawierała. Zaznaczmy iż opinia nie jest wiążąca...ale warto by wykorzystać te uwagi i poprawić treść uchwały (o ile nie spowoduje to konieczności ponownego wysłania uchwały do opiniowania ;) ).

Jeśli idzie informacje komisji budżetowej na temat kontroli wydatków na remonty szkół, to sprawę zreferowała przewodnicząca komisji Małgorzata Jakubowska. Po posiedzeniu, które opisałem TUTAJ radna Jakubowska udała się do ZEASu i sprawdziła faktury, których nie dostarczono komisji. Jak stwierdziła faktury potwierdzały stan faktyczny- i raczej nie miała co do nich uwag. Stwierdziła również,że sprawdziła dokładnie te z pośród wydatków jakie wzbudziły największe uwagi radnych na komisji- i tu nie można było się specjalnie do czego „doczepić” istniały zapytania ofertowe, kwoty na fakturach się zgadzały.

Osobiście uważam, że to co zrobiła przewodnicząca komisji budżetowej było...hm...wyrazem nadgorliwości (w pozytywnym sensie). Ja chciałbym raczej aby komplet faktur trafił do komisji budżetowej. Chciałbym aby bezpośrednio swoje uwagi mogły rozwiać osoby, które je wcześniej wygłaszały... no ale- może następnym razem? Z drugiej strony takie postępowanie świadczy o pewnym stopniu odpowiedzialności za prace komisji...

Wolne głosy i wnioski były podczas komisji oświatowej bardzo rozbudowane, żeby nie powiedzieć że wręcz „eklektyczne”. (He he he ) dotyczyły:

  • rozbiórki szopki przy szkole w Borzykowie,

  • zbliżającego się terminu przekazania wszystkich pomieszczeń szkole społecznej we Wszemborzu,

  • ewentualnych/planowanych/oprotestowanych/akceptowanych/nieakceptowanych przenosinach biblioteki z świetlicy wiejskiej do szkoły w Borzykowie,

  • odwodnienia Borzykowa,

  • ścieżki pieszo rowerowej między Kołaczkowem a Borzykowem, (od zsypu w Kołaczkowie, prawą stroną (patrząc w kierunku Borzykowa) do ostatnich zabudowań Kołaczkowa, przejście na druga stronę drogi i do Borzykowa...z przebudową chodnika po lewej stronie Borzykowa), i oby tylko nie zmieniła się optyka nowej władzy po wyborach parlamentarnych- a szanse powstania ścieżki są na przyszły rok...powiem tak- trzymajmy za słowo władze wojewódzkie!!!

  • oświetlenia ulicznego,

  • przedszkola w Sokolnikach, remontu budynku,

  • remizy strażackiej i świetlicy wiejskiej w Sokolnikach- i problemach z ogrzewaniem,

  • nadchodzących zmianach oświatowych, przekształcenia szkół podstawowych w zespoły przedszkolno -szkolne, dla zainteresowanych do poczytania TUTAJ (wszystko wyjaśnia artykuł 5)

  • pytałem również o parkiet na hali sportowej (co jakiś czas przypominam się z tematem) i usłyszałem, że przy odrobinie szczęścia prace z nim związane ruszą na wiosnę 2016...

 
„Możesz mieć wszystko czego zapragniesz, jeżeli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć.”

Mariusz Gomulski

"Władza czyni głupim"
bottom of page