top of page

Komisja wspólna- 7 grudnia 2017.

Chciałbym pokrótce przedstawić zagadnienia jakimi rada zajęła się na spotkaniu 7 grudnia 2017:

1- Rada wyraziła wstępnie zgodę na przedłużenie dzierżawy gruntów gminnych dla rolnika, który w wniosku ubiegał się o nią- w chwili obecnej grunt wydzierżawiony jest na okres 3 lat- a ponieważ wnioskodawca pragnie poczynić pewne inwestycje na dzierżawie, potrzebuje wydłużenia okresu na 7 lat,

2- zmiany w gospodarce odpadami: po pierwsze czeka nas niedługo nowy przetarg związany z odbiorem odpadów, stara umowa kończy się w czerwcu...wraz z nową umową wchodzą w życie nowe przepisy (które obowiązują już część gmin w chwili obecnej), nowe przepisy skutkują koniecznością zmiany gminnego programu usuwania nieczystości stałych, częstotliwości odbioru, konieczności stosowania nowych pojemników czy sposobu radzenia sobie z odpadami bio.

Zmiany w gospodarce odpadami to również PRAWDOPODOBNIE czekająca nas podwyżka cen odpadów za tonę odbieranych w instalacji w Lulkowie. Na początku grudnia- kiedy omawiano problem sprawa nie była przesądzona a dyskusje toczyły się pomiędzy burmistrzami i wójtami gmin wchodzących w zasięg instalacji Lulkowo. Obecnie wiadomo już, że podwyżka, której sprzeciwiali się włodarze wejdzie w życie i odbije się na kieszeniach mieszkańców wszystkich gmin. W jakim stopniu- i kiedy zacznie dotyczyć mieszkańców Gminy Kołaczkowo- to sprawa skomplikowana. Po pierwsze zależy od wyników przetargu i po drugie zależy od rodzaju odpadów jakie mieszkańcy będą produkować (im większa segregacja tym mniej płacimy). Wydaje się, że sprawa śmieci wróci jeszcze nie raz i nie dwa pod obrady Rady.

3- Rada wyraził wstępną akceptację na przedłużenie umowy z właścicielem pojemników na używaną odzież. Firma, która wystawia takie pojemniki (jest ich podajże w gminie ponad 20) zobowiązana jest zawrzeć specjalną umowę z Gminą Kołaczkowo- pojemniki umiejscowione są na działkach gminnych.

4-szerokim echem- jeśli ktoś śledzi wydarzenia ogólnopolskie, kilka miesięcy temu odbiła się sprawa pobierania opłat za przyłączenia osób fizycznych do sieci wodociągowej. Regulaminy działania zakładów zajmujących się obsługą sieci wodociągowej znalazły się pod lupą prokuratorów...prokurator zwrócił również na wadliwe zapisy działające na terenie naszej Gminy. Mianowicie- jak wyjaśniał pan Zgoliński (kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej) zawarte w naszych lokalnych przepisach, sformułowania dopuszczały pobieranie opłat za przyłączenie do sieci- choć jak zapewnia pan Zgoliński takie opłaty nie były pobierane. Mimo wszystko zobowiązani jesteśmy zmienić wadliwe zapisy- co nastąpiło na najbliższej sesji.

5- na najbliższej sesji Rada przyjmie również program przeciwdziałania alkoholizmowi.

6-podjęto również temat likwidacji szkoły w Borzykowie...ale nie będę się o tym rozpisywał, bo choć zamiar likwidacji miał być wyrażony w uchwale na pierwszej grudniowej sesji...to jednak z przyczyn proceduralnych do tego nie doszło...przypomnę tylko iż zamiar likwidacji borzykowskiej szkoły związany jest z chęcią utworzenia tam prywatnego przedszkola.

7- zmiany w planach zagospodarowania, utworzenie nowych planów zagospodarowania- wszystko z powodu prawa o farmach wiatrowych i możliwości blokowania budowy domów na terenie Gminy Kołaczkowo. Radni zapoznali się proponowanymi obszarami w których miano wyrysować nowe plany zagospodarowania. Projekty oddano do konsultacji (a konkretnie oczekiwano jeszcze opinii mieszkańców)- i sprawa wróci na ostatniej sesji tego roku- pod koniec grudnia

 
„Możesz mieć wszystko czego zapragniesz, jeżeli pozbędziesz się przekonania, że nie możesz tego mieć.”

Mariusz Gomulski

"Władza czyni głupim"
bottom of page